Książki katolickie i dewocjonalia

Informacja: , 600813940 lub ekspedyt@interia.eu

Ikona Matka Boża Pompejańska 1151

  • Dostępność: Produkt na zamówienie

Ilość:

Cena:

195,00 zł
U nas możesz złożyć zamówienie telefonicznie, zadzwoń: 600 813 940
Ikona Matka Boża Pompejańska 1151

Opis produktu

Ikona Matka Boża Pompejańska wykonana ręcznie  na desce - technika własna

Obraz przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U Jej stóp klęczy po stronie lewej św. Dominik, a po prawej św. Katarzyna ze Sieny. Maria prawą ręką przytrzymuje Dzieciątko, a lewą podaje różaniec św. Katarzynie. Dzieciątko podaje różaniec św. Dominikowi. Wokół głowy Matki Bożej znajduje się krąg z 12 gwiazd.

Znana historia obrazu zaczyna się w XIX wieku. W roku 1875 Bartłomiej Longo udał się do Neapolu z zamiarem zakupienia obrazu Matki Bożej Różańcowej dla mieszkańców Doliny Pompejańskiej, w której w tym czasie odbywały się misje. Ostatecznie w jego ręce dostał się stary obraz od zakonnicy s. Marii Concetty de Litalla, który z kolei otrzymała ona wcześniej od dominikanina o. Alberta Radente, a ten kupił go od pewnego przekupnia po bardzo niskiej cenie. Obraz nie spodobał się Londze – był zniszczony, popękany i podziurawiony, w niektórych miejscach farba się wykruszyła, natomiast w górnej części obrazu brakowało fragmentu płótna. Ponadto nie odpowiadała mu kompozycja dzieła, w dodatku zaś - w ocenie Longi - postacie nie były „zbyt urodziwe”. Namówiony jednak przez zakonnicę, zdecydował się wziąć ze sobą dzieło. Obraz był na tyle duży (120 cm wysokości i 1 m szerokości), że nie zmieścił się do przedziału kolejowego. Został więc spakowany i przewieziony wozem. Dotarł do Pompei 13 listopada 1875 roku.

Obraz był kilkukrotnie odnawiany. Płótno podklejano i wzmacniano. Co więcej, pierwotnie na obrazie znajdowała się św. Róża z Limy, która została przemalowana na św. Katarzynę ze Sieny na życzenie Bartłomieja Longi. Renowacje miały miejsce w 1876, 1879 i 1965 roku.

Obraz został koronowany 1887 przez legata papieża Leona XIII i ponownie koronowany po renowacji 23 kwietnia 1963 roku przez Pawła VI.

13 listopada – dzień przybycia obrazu do Pompei – jest uroczyście obchodzony każdego roku.


Wymiary: 33 cm x 25 cm x 2 cm

Można zamówić  ikonę  o  innych wymiarach:
23cm x 18 cm x2 cm - 125 zł
17cm x 13cm x 2 cm - 85 zł
12cm x 9cm x 1,5 cm - 55 zł

Zapytaj o szczegóły
Imię i nazwisko:
E-mail:
Telefon:
Twoje pytanie:
Przepisz kod:
weryfikator

PAYU

Oprogramowanie sklepu KQS.store | Projekt i realizacja AWESO.pl

Copyright 2013 Ekspedyt.pl Książki katolickie i dewocjonalia